Czy moje dziecko się najada? O wskaźnikach skutecznego karmienia piersią

Wiele mam trapi to pytanie. Sposobów, by dowiedzieć się czy maluch jest najedzony, jest kilka. Przede wszystkim dziecko najedzone jest spokojne i ma dobry nastrój. Jeśli dziecko wypróżnia się bez płaczu i problemów kilka razy dziennie (im starsze, tym rzadziej), to znaczy, że jego metabolizm jest prawidłowy i niczego mu nie brakuje. Kiedy mama nauczy się rozpoznawać zwyczaje swojego dziecka, bez trudu będzie odgadywać czy niemowlę jest głodne czy nie.

Pierwsza lekcja mamy i malucha

Początki karmienia są nauką, wzajemnym poznawaniem. Niemowlęta jedzą w różny sposób: niektóre delektują się jedzeniem i najchętniej spędzałyby przy piersi godzinę lub dwie oraz trudno namówić je do przerwania posiłku. Inne – wprost przeciwnie – jedzą łapczywie i jak już dorwą się do piersi to nie przestają ssać, dopóki nie najedzą się do syta. Jeszcze inne jedzą powoli, z namysłem, elegancją. Czasem oderwą się od jedzenia, rozejrzą wokół i wrócą, jakby do drugiego dania.  A może twoje dziecko będzie jadło jeszcze inaczej? Może będzie lubiło zmiany pozycji lub piersi podczas karmienia ? Po jakimś czasie z pewnością nauczysz się rozpoznawać, co preferuje Twój maluch oraz będziesz wiedzieć, kiedy dziecko jest syte.

Zachowania głodnego malucha

Najtrudniej jest porozumieć się z noworodkiem. Przy karmieniu na żądanie właściwe odczytywanie zachowania dziecka ma kluczowe znaczenie. Skąd można wiedzieć, że to już teraz trzeba karmić? Pomimo, że wydaje się, że maluch dopiero co jadł, znowu może być głodny.  Nienajedzony noworodek jest niespokojny, rozgląda się, jakby czegoś szukał, ma szeroko otwarte oczy oraz może ssać własne piąstki. Często kręci się i wymachuje rączkami, a przytulony do ciała instynktownie poszukuje piersi. Bardzo głodne dziecko zanosi się płaczem, więc lepiej nie doprowadzać do takiego stanu. Niemowlę trudno jest wtedy uspokoić, gdyż zdenerwowane będzie jadło łapczywie i nałyka się powietrza, co może skutkować bólem brzuszka lub kolką. Płacz wygłodzonego niemowlęcia przypomina wycie syreny alarmowej i nie sposób pomylić go z żadnymi innymi dźwiękami, ani przejść obok niego obojętnie. Dziecko wygłodzone traci na wadze, ma mniej siły i jego rozwój ulega spowolnieniu, dlatego w przypadku długotrwałych problemów z prawidłowym kamieniem piersią należy udać do lekarza.

Różne rodzaje płaczu niemowlęcia

Na początku lepiej często sprawdzać, czy przypadkiem powodem płaczu dziecka nie jest głód. Jeśli przystawione do piersi nie chce ssać i nadal płacze, przyczyna może być całkiem inna. Dziecko może płakać nie tylko z głodu. Powodem może być mokra pielucha, uwierający pampers lub podwinięta koszulka albo po prostu – potrzeba bliskości. Dziecko płacze, gdy mu jest albo za gorąco, albo za zimno. Może też mieć za dużo przestrzeni wokół siebie i potrzebuje ciasnego owinięcia kocykiem lub becikiem. Szczególnie w pierwszym etapie życia ma to znaczenie, gdyż noworodek jest przyzwyczajony do życia płodowego, gdzie było ciasno, ciepło i ciemno oraz cicho. Powodem do płaczu mogą być hałaśliwe rozmowy, grające radio czy jasne światło. Niemowlę często, gdy dostaje za dużo bodźców, staje się niespokojne. Choć początki mogą być trudne, pamiętaj, że z czasem maluch przywyknie do nowej rzeczywistości, dlatego najważniejsze jest, aby zachować spokój.

Zachowania najedzonego dziecka

Jeśli dziecko systematycznie przybywa na wadze i prawidłowo się wypróżnia, to znak, że wszystko jest w porządku. Co to znaczy, prawidłowo się wypróżnia? W pierwszej dobie jest to smółka, ciemno zabarwiona gęsta ciecz, a w kolejnych dwóch miesiącach wypróżnienia pojawiają się 3-4 razy dziennie w postaci żółtawej, grudkowatej papki. Stopniowo dziecko załatwia się rzadziej, a półroczne niemowlę  najczęściej ma już jedno lub dwa wypróżnienia dziennie. Przy karmieniu na żądanie maluch zgłasza się do jedzenia co najmniej 8 razy na dobę, również w nocy raz lub dwa, choć i tutaj nie ma reguły. Na początku niektóre dzieci potrafią jeść kilkanaście razy dziennie. Każde dziecko jest inne i należy stopniowo poznawać potrzeby małego człowieka. Najedzone dziecko jest spokojne, pogodne, ciekawe otoczenia. Chętnie też zasypia i stopniowo zwiększa czas swojej aktywności. Te pierwsze, wspólnie spędzone dni w domu pozwalają na znalezienie dla Was najlepszej drogi do skutecznego karmienia.

Jeśli pomimo starań mamy dziecko ciągle jest głodne

Być może technika karmienia zawodzi. Niemowlę źle łapie brodawkę, nie ssie prawidłowo, denerwuje się i płacze. Karmienie zaczyna przypominać tortury, zarówno dla malucha jak i dla Mamy. Warto sięgnąć wówczas po poradę doradcy laktacyjnego, pielęgniarki położnej lub lekarza. Niemowlę powinno chwytać sutek wraz z obwódką, noskiem i brodą dotykać piersi, ale nosek nie może być zatkany. Można palcami przytrzymywać zbyt pełną pierś, by ułatwić dziecku jedzenie. Dziecko należy karmić tak długo, aż zacznie tracić zainteresowanie jedzeniem. Wówczas odwraca główkę od piersi, zasypia lub wręcz przeciwnie – jest bardziej zainteresowane otoczeniem niż piersią, co najcześciej jest oznaką najedzenia się.

Czy należy noworodkowi dawać coś do picia

Prawidłowo karmiony piersią maluch nie powinien dostawać dodatkowej butelki z piciem. Mleko mamy w zupełności wystarcza – jednocześnie odżywia i nawadnia malutki organizm. Dziecko odwodnione wskutek nieprawidłowego karmienia ma wyschniętą śluzówkę ust, zapadnięte ciemiączko, trudno je wybudzić, a tak drastycznych zmian nie sposób przeoczyć. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz