Jak przechowywać mleko Mamy?

Im starsze będzie twoje dziecko, tym częściej będą zdarzać się sytuację, w których zostawisz je pod opieką swoich bliskich. Bez różnicy czy chodzi tu o zwyczajną chwilową opiekę, czy też bardziej regularną (na przykład w przypadku powrotu do pracy). W takich chwilach jednym z największych i najbardziej stresujących dylematów młodej mamy jest oczywiście karmienie. Dobrym oraz funkcjonalnym rozwiązaniem jest wcześniejsze odciągnięcie mleka. W przypadku pokarmu z piersi zasady co do jego bezpiecznego przechowywania wyglądają nieco inaczej w porównaniu do mleka modyfikowanego. Oto co musisz wiedzieć: 

Mleko najlepiej przechowywać w…

Najlepszą metodą do magazynowania odciągniętego mleka jest zakup specjalnie przeznaczonych do tego woreczków, które znajdziesz w większości aptek oraz sklepów internetowych. Są one całkowicie wolne od składników i substancji, które mogłyby jakkolwiek zaszkodzić twojemu dziecku (przede wszystkim nie zawierają Bisfenolu A). Dodatkowo, wyposażono je w specjalnie końcówki ułatwiające nie tylko korzystanie z nich, ale także gwarantujące bezpieczne i hermetyczne domknięcie. Dzięki temu nie będziesz musiała się martwić, że pokarm wyleje się w lodówce, a co za tym idzie – zepsuje (a jak dobrze wiadomo każda kropla pokarmu jest na wagę złota).

Innym i równie dobrym sposobem na przechowywanie mleka jest korzystanie ze szklanych pojemników. W przeciwieństwie do woreczków, z pojemników możesz korzystać wielokrotnie dbając oczywiście o zachowanie jak najwyższego poziomu sterylności. Pamiętaj jednak, aby zawsze przed schowaniem go do lodówki dokładnie sprawdzić czy naczynie jest szczelnie domknięte. 

Do przechowywania mleka nie używaj za to butelek, którymi karmisz swoje dziecko ani innych plastikowych torebek, które mogą zawierać BPA. Umieszczając zapakowane mleko w lodówce najlepiej wsuń je na tylną część środkowej półki. Nie kładź go na drzwiach oraz w półce przeznaczonej na warzywa, ponieważ to właśnie w tych miejscach w lodówce jest najcieplej. Dobrym pomysłem będzie podpisanie każdego woreczka bądź pojemnika datą.

Najlepsza temperatura to…

Jeśli chodzi o mleko z piersi to sposób i temperatura jego przechowywania zależy głównie od tego jak szybko masz zamiar je zużyć.  

Świeżo odciągnięte mleko może pozostać w temperaturze pokojowej (25 stopni) do około 4 godzin (maksymalnie 6-8 godzin jeżeli znajduje się w zacienionym miejscu). Pojemnik,
w którym będziesz je przetrzymywać najlepiej przykryć czystym i lekko wilgotnym ręcznikiem, co dodatkowo schłodzi pokarm.

Mleko, które umieszczasz w lodówce (w temperaturze około 4 stopni) najlepiej zużyć do 4 dni. Jeżeli wiesz jednak, że nie będziesz karmiła swojego dziecka daną porcją w przeciągu najbliższych kilku dni najlepiej od razu zamróź odciągnięty pokarm.

Mleko przechowywane w zamrażalce (0 stopni) ma zdecydowanie dłuższą przydatność. Możesz z niego bezpiecznie skorzystać nawet po upływie 6 miesięcy. Zamrażalki, w których temperatura jest niższa niż -4 stopnie pozwalają na magazynowanie mleka nawet do 12 miesięcy. Wiedz jednak, że z upływem czasu jego jakość, a przede wszystkim wartości odżywcze również mogą nieznacznie zmaleć.

Jeżeli nie jesteś pewna czy temperatura w twojej lodówce bądź zamrażalce jest odpowiednia, to najlepszym sposobem będzie zainwestowanie w specjalny termometr, który pomoże ci poprawnie ocenić sytuację. Właściwa temperatura odgrywa naprawdę istotną rolę.

Zasady rozmrażania i podgrzewania mleka mamy

Niektóre mamy mogą nie wiedzieć, że wcześniej odciągnięty pokarm można podawać dziecku zarówno na zimno jak i na ciepło. Jeśli zdecydujesz się na rozmrożenie mleka pamiętaj, aby jako pierwsze użyć to, które znajduje się w zamrażalniku najdłużej (właśnie dlatego przydatne okazuje się datowanie pojemników i woreczków). Istnieje kilka sposobów na bezpieczne odmrożenie mleka: 

  • Pozostawienie go na noc w lodówce;
  • Rozpuszczanie w pojemniku z ciepłą bądź letnią wodą;
  • Odmrażanie pod bieżącą wodą;

Zastosowanie tych metod pozwoli zachować większość wartości odżywczych, które znajdują się w pokarmie. Pamiętaj także, aby przed karmieniem mocno wstrząsnąć mlekiem. Rozmrożony pokarm najlepiej zużyć w ciągu godziny, a resztki które zostaną od razu wyrzucić. Jeżeli tuż po odmrożeniu włożysz je do lodówki, to może ono spędzić tam maksymalnie 24 godziny. Zanim podasz pokarm swojemu dziecku, sprawdź jego temperaturę poprzez dobrze znany wszystkim sposób, czyli skropienie odrobiny mleka na swój nadgarstek. 

Czego powinnaś unikać…

Nieodpowiednio przygotowane mleko może poważnie zaszkodzić twojemu bobasowi. Czego więc powinnaś się wystrzegać? 

  • Rozmrożonego pokarmu nie można ponownie zamrażać;
  • Mleko podgrzewamy ciepłą, ale nie gorącą wodą;
  • Nie korzystamy z mikrofalówek – urządzenia nierównomiernie podgrzewają pokarm,
    a co za tym idzie mogą poparzyć usta i gardło twojego dziecka;
  • Nie mieszamy mleka modyfikowanego z mlekiem matki – przyczyni się to do szybszego namnażania bakterii; 

Macierzyństwo stawia przed tobą wiele trudnych wyzwań, a początki zawsze bywają trudne. Wiedz jednak, że z czasem nabierzesz doświadczenia oraz praktyki i wszystkie wymienione wyżej czynności staną się twoją codzienną rutyną. Daj sobie trochę czasu, a sama zobaczysz, że to nic trudnego.

0 komentarzy

Wyślij komentarz