Karmienie piersią, a smoczek

Odruch ssania jest jedną z pierwszych i najważniejszych umiejętności, z którą dziecko przychodzi na świat. To naturalne zachowanie, które pomaga maluchom się uspokoić oraz wyciszyć. Okres buntu, płacz czy poczucie dyskomfortu może pomóc zaspokoić nic innego jak dobrze znany wszystkim rodzicom smoczek. Czy jest on bezpieczny dla dziecka? Oto kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć: 

KIEDY MOGĘ WPROWADZIĆ DZIECKU SMOCZEK?

Gdy nasz bobas cierpi, jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby złagodzić jego ból. Noszenie na rękach, kołysanie czy przytulanie czasami może okazać się niewystarczające. Jeśli karmisz, zanim wprowadzisz smoczek, upewnij się czy dziecko w pełni oswoiło się z piersią. Mechanizm ssania podczas karmienia różni się od ssania smoczka, a co za tym idzie – jego zbyt wczesne użycie może wpłynąć na brak umiejętności poprawnego ssania piersi. Zaleca się, aby odczekać przynajmniej od 3 do 4 tygodni od narodzin malucha.

WARTO Z NIEGO KORZYSTAĆ, PONIEWAŻ..

Smoczki nie tylko uspakajają oraz dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jak udowodniły badania, ssanie ich przez bobasy podczas snu może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Lekarze twierdzą, że maluchy ssające smoczek mają znacznie „lżejszy sen”. W przypadku wcześniaków, smoczki pomagają również w nauce późniejszego korzystania z butelki.  Oprócz tego pełnią jeszcze jedną istotną funkcję – potrafią świetnie odwrócić uwagę (zwłaszcza od nieprzyjemnych igieł). Smoczki działają też na korzyść szybszego zasypiania, co głównie wiąże się z poczuciem odprężenia.

SMOCZEK – CZY JEST DLA KAŻDEGO?

Wszystko co ma plusy, ma również swoje minusy. Maluchy bardzo często zbytnio przywiązują się do smoczków. Nie zdziw się więc, jeśli w środku nocy obudzi cię płacz bobasa, który w trakcie snu zagubił smoka. Dziecku, które praktycznie się z nim nie rozstaje ciężej będzie także przestać go używać. Bardzo częste korzystanie ze smoka przez malucha po 6 miesiącu życia przyczynia się do występowania częstych infekcji uszu. Dziecko po 2 roku życia, które nadal go ssie może mieć także większe problemy dentystyczne. To, czy zdecydujesz się na wprowadzenie smoczka jest kwestią indywidualną. I jeszcze jedno – jeśli twoje dziecko wyraźnie nie jest zainteresowane smokiem, to nie zmuszaj go do korzystania z niego.

KARMIENIE PIERSIĄ A SMOCZEK – CO MUSZĘ WIEDZIEĆ?

Ssanie piersi, a ssanie smoczka znacznie się od siebie różnią. O wiele trudniejsze do nauczenia się jest oczywiście ssanie piersi, które wymaga od malucha więcej wysiłku i umiejętności. Różne techniki mogą doprowadzić do frustracji dziecka, a co za tym idzie dość szybko się ono podda i nie będzie chciało ssać piersi. Kluczową rolę odgrywa tutaj moment, w którym zadecydujemy o wprowadzeniu smoka (tak jak wspomniano wyżej najlepiej odczekać około
4 tygodni). Jeśli twoje dziecko od urodzenia je z butelki – różnica między nią a smokiem nie będzie już dla bobasa taka duża. Wynika to głównie z podobnego tworzywa. Niektórzy twierdzą także, że maluchy które korzystają ze smoczka, szybciej rezygnują z mleka z piersi (co powiązane jest z naturalnym zmniejszeniem się odruchu ssania). Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. Pamiętaj jednak, aby nie podawać bobasowi smoka przed karmieniem. Użyj go jeśli po podaniu mleka nadal będzie odczuwał potrzebę ssania. Jedno jest pewne – smoczek wprowadzony w odpowiednim czasie i dokładnie przemyślanych porach nie będzie negatywnie wpływał na karmienie. A więc jeśli maluch jest nim wyraźnie zainteresowany, bez problemu może z niego korzystać.

KILKA RAD:

Pamiętaj, aby smoczek wymieniać nie rzadziej niż co 2 miesiące (tam również zbiera się mnóstwo bakterii). Dzienny czas jego ssania nie powinien także przekraczać 6 godzin. Zanim po raz pierwszy podasz nowego smoka dziecku – dokładnie go wysterylizuj we wrzątku. Nie wybieraj też produktów wieloczęściowych – bobas w łatwy sposób może je połknąć. Najlepszym wyborem dla dzieci karmionych mlekiem mamy będzie smok anatomiczny, który nawiązuje kształtem do piersi.

Przygody ze smoczkiem, a zwłaszcza rozstanie z nim, mogą być naprawdę dużym wyzwaniem dla rodziców i dziecka. Będzie on dla was najlepszym przyjacielem, jak i czasami największym wrogiem. Smoczek to kolejna nowa przygoda dla malucha. Jeśli boisz się, że w jakikolwiek sposób zaburzy twoją relację z karmieniem piersią to bądź spokojna – wystarczy wprowadzić go w odpowiednim momencie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz