Karmienie piersią bliźniąt – co powinnaś wiedzieć

Czas oczekiwania na narodziny dziecka przepełniony jest wieloma emocjami. Z jednej strony nie możesz doczekać się momentu, w którym w końcu będziesz mogła przytulić swojego bobasa, a z drugiej – nie potrafisz odciągnąć od siebie stresujących myśli. Jednym z największych lęków młodej mamy jest nic innego jak karmienie piersią. Jeśli oczekujesz bliźniąt twoje obawy na pewno wzrastają podwójnie. I oczywiście – karmienie dwójki dzieci, a zwłaszcza urodzonych przedwcześnie nie należy do łatwych zadań, ale jest możliwe do osiągnięcia. Jak się przygotować?
Z czego warto skorzystać?  Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej. 

Gdzie najlepiej karmić bliźnięta?

Mogłoby się wydawać, że miejsce, w którym karmisz nie ma większego znaczenia. Nic bardziej mylnego. To gdzie i jak usiądziesz ma ogromny wpływ na proces karmienia, zwłaszcza przy dwójce maluchów. Zacznijmy więc od podstaw – najlepszym miejscem dla ciebie oraz twoich bobasów będzie oczywiście sofa lub fotel. Pamiętaj, aby zadbać o wystarczającą ilość swobodnego miejsca dla siebie i bliźniąt. Istotna jest także pozycja twojego ciała. Oprzyj swój kręgosłup tak, aby zarówno plecy, ramiona jak i szyja były odpowiednio podparte. Przydatna może okazać się tutaj poduszka do karmienia bliźniąt (możesz zastąpić ją zwyczajną poduszką bądź zwiniętym kocem), która pomoże odciążyć twój kręgosłup. Zadbaj również o pozycję twoich dzieci nie zapominając o stabilizacji ich ciał. Wiedz
o tym, że nie istnieje jednak coś takiego jak „wzorowa” pozycja do karmienia – to tobie oraz twoim dzieciom ma być wygodnie, a wasz komfort jest tutaj najistotniejszy.

Jaką technikę karmienia wybrać dla bliźniąt?

Prawdopodobnie największą różnicą w karmieniu dwójki dzieci jest sposób, w jaki powinnaś ułożyć swoje bobasy. W przypadku bliźniąt zakres ten jest nieco bardziej ograniczony i wymagający, dlatego w początkowych fazach z pewnością będziesz potrzebować pomocy bliskiej osoby, która pomoże ci w poprawnym ułożeniu niemowląt. 

  • LITERA V: Jedną z najczęściej przyjmowanych pozycji jest ta, gdy nogi twoich dzieci nawzajem się krzyżują zewnętrzną stroną tworząc przy tym literę V. Nie musisz martwić się tutaj o główki bobasów, ponieważ są one bezpiecznie stabilizowane przez zgięcia twoich ramion.
  • SPOD PACHY: Do tego ułożenia będziesz potrzebować poduszki, o której wspomniano wyżej. Jak sama nazwa wskazuje, bobasy wygodnie leżą na poduszce kierując swoje nogi w stronę twoich pach. W tym ułożeniu twoje ruchy będą nieco bardziej ograniczone, ponieważ obiema rękami będziesz musiała lekko podtrzymywać główki dzieci. 
  • SPOD PACHY I KLASYCZNIE: Ta technika karmienia to połączenie dwóch poprzednich. Nie polega ona na niczym innym jak ułożeniu jednego dziecka na przedramieniu, a drugiego twarzą do klatki piersiowej mamy. To ułożenie najlepiej zda rezultat w momencie, gdy twoje dzieci będą potrafiły już same siadać.

Czy można karmić bliźnięta osobno?

To, czy zdecydujesz się na karmienie swoich dzieci razem bądź oddzielnie, jest kwestią indywidualną. Warto jednak wiedzieć, że dokarmianie bliźniąt w tym samym czasie pomoże ci lepiej zorganizować funkcjonowanie w ciągu dnia, a także zaoszczędzisz sporo czasu (a nie ukrywajmy – w tym okresie jest on bardzo cenny). Pamiętaj również, aby podczas procesu karmienia obserwować swoje dzieci. Bardzo często jedno z nich słabiej ssie pierś i potrzebne okaże się dodatkowe bądź całkowicie osobne dokarmianie. Ponadto, nawet bliźnięta jednojajowe mają różne osobowości, a co za tym idzie inne apetyty i godziny karmienia. Ujednolicenie ich harmonogramów jedzenia może okazać się trudniejsze, zwłaszcza w późniejszych etapach dorastania.

Czy powinnaś zmieniać piersi?

Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! Tak samo jak w przypadku jednego dziecka, karmiąc bliźnięta również powinnaś zmieniać piersi dla każdego z nich. Nie musi to być za każdym razem, ale postaraj się zrobić wszystko, aby co najmniej raz dziennie każde z twoich dzieci ssało mleko z innej piersi. Każdy bobas ssie w inny sposób, a zmiana piersi pomoże również poprawnie stymulować laktację. 

Mówi się, że bliźnięta to podwójne szczęście. I oczywiście, że tak jest, ale nie zapominajmy, że to także podwojony stres dla młodej mamy. Może okazać się, że z wielu powodów karmienie piersią nie sprzyja ani tobie ani twoim dzieciom. Pamiętaj, to nic złego, a sama próba jest ogromnym powodem do dumy. Nie bądź dla siebie zbytnio wymagająca – macierzyństwo to piękne, ale też trudne zadanie, a ty musisz wykonać je podwójnie. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz