Pozycje do karmienia piersią – przewodnik

lip 28, 2021 | karmienie piersią | 0 komentarzy

Prawidłowe ułożenie dziecka podczas karmienia jest niezbędne. Jeśli noworodkowi jest wygodnie, czuje się bezpiecznie i komfortowo, wówczas karmienie przebiega bezproblemowo, a mamie łatwiej będzie czerpać z karmienia przyjemność.  Przy odpowiednim ułożeniu maluch ma prawidłową jakość ssania, a to wpływa na ilość wydzielanego mleka. Przyglądnijmy się zatem najbardziej lubianym pozycjom do karmienia.

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Karmienie wcale nie musi być trudne, niemniej mama i dziecko muszą się siebie nawzajem nauczyć, a to chwilę zajmuje. Noworodek po naturalnym porodzie ułożony na nagim ciele mamy będzie instynktownie szukał piersi, zwracał buzię w jedną i drugą stronę w poszukiwaniu sutka. Pierwsze karmienie najczęściej następuje w godzinę po przyjściu na świat dziecka. Po cięciu cesarskim pierwsze karmienie jest uzależnione od stanu zdrowia mamy. Na pewno jednak warto po przebudzeniu ściągnąć pokarm, o ile dziecko nie może być jeszcze przyniesione do karmienia. Malutki żołądek noworodka potrzebuje krótkiego czasu, by się wypełnić. Podczas pierwszego czy drugiego karmienia noworodek zjada zaledwie łyżeczkę siary, a więc chodzi bardziej o to, by sprawdzić, jak dziecko ssie i znaleźć najwygodniejszą dla niego pozycję.  W drugiej i trzeciej dobie po narodzinach, gdy siara zmienia się w mleko, ilość wytwarzanego pokarmu gwałtownie się zwiększa, a mama może doświadczyć pierwszego nawału pokarmu. Dziecko ssąc pobudza piersi do pracy. W pierwszych dniach życia dziecka, jego żołądek stopniowo się powiększa, a w piersiach pojawia się coraz więcej pokarmu.  Zatem nie należy się martwić tym, czy noworodek się najada lub czy w piersiach znajduje się odpowiednia ilość pokarmu. Zaufaj sobie, zaufaj matce naturze i pamiętaj, że to wszystko z godziny na godzinę będzie się zmieniało i regulowało. Jeśli jednak pojawiają się uzasadnione obawy o skuteczność karmienia możesz sięgnąć po preparaty stymulujące laktację. Ważne, aby wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem prowadzącym lub doradcą laktacyjnym. Odpowiednia dieta też może być tu pomocna, ale o tym przeczytasz niebawem w innym artykule.

Jaką pozycję wybrać?

Podstawowa zasada jest taka, że to dziecko jest przystawiane do piersi, a nie pierś do dziecka. Można karmić dziecko na stojąco, na siedząco i na leżąco. Te dwie ostatnie są bardziej typowe i najwygodniejsze. Zawsze warto mieć pod ręką poduszkę, koc, telefon (żeby nie trzeba było wstawać, gdy zadzwoni) i butelkę wody (karmienie piersią wzmaga pragnienie). W ogóle podczas całego procesu karmienia dobrze jest pić dużo płynów, w tym znaczne ilości wody, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Kolejną zasadą, istotną szczególnie przy obitym biuście pełnym mleka, jest zwracanie uwagi, by pierś nie zatykała noska dziecku.

Pozycja klasyczna

Pozycja klasyczna to pozycja siedząca. Najczęściej karmienie odbywa się na fotelu, by zapewnić mamie wygodne oparcie. Dobrze jest sobie podłożyć pod dolną część pleców poduszkę, by odciążyć nieco kręgosłup. Dziecko jest ułożone brzuszkiem do brzuszka mamy na jej przedramieniu lub poduszce czy materacyku, zapewniającym stabilne leżenie maluchowi, szczególnie w pierwszych miesiącach życia.

Pozycja „pod pachą”

To karmienie również odbywa się w pozycji siedzącej. Polecane jest dla mam po cesarskim cięciu lub z płaskimi brodawkami. Dziecko układa się w ten sposób, by można podtrzymywać było jego główkę, a nóżki wędrują pod pachę mamy. Noworodek może leżeć na poduszce lub materacyku.

Pozycja na leżąco

W tym przypadku mama kładzie się na boku, opierając głowę na ręku lub poduszce. Przy dłuższym karmieniu ręka po prostu drętwieje. Noworodek powinien również leżeć na boku, zwrócony buzią w stronę piersi tak, by mógł uchwycić brodawkę. Jeśli jest to konieczne, można pod plecy dziecka podłożyć kocyk lub poduszkę. Brzuszek dziecka powinien przytulać się do brzucha mamy.

Skąd wiadomo, czy moja pozycja jest właściwa

Jeśli dziecko podczas karmienia zachowuje się spokojnie, ssie równomiernie, a po karmieniu jest zadowolone i skore do interakcji, to znaczy, że karmienie odbywa się w sposób prawidłowy. Generalnie ciało niemowlęcia powinno być przytulone do ciała mamy, dziecko czubkiem nosa i brodą ma dotykać piersi, a szeroko otwarte usta powinny dokładnie obejmować brodawkę. W trakcie ssania nie może być słychać odgłosów “cmokania”, za to jak najbardziej pożądany jest odgłos połykanego mleka. Małe łakomczuchy bardzo często głośno przełykają, upewniając tym samym mamę, że wszystko przebiega prawidłowo. Zdarza się na początkowym etapie karmienia, że piersi czy brodawki bolą. Może to wynikać z kilku powodów:

  • maluch uczy się ssać i czasem robi to nieumiejętnie, powodując zmęczenie i nadwerężenie brodawek.
  • nieprzyzwyczajone do częstej eksploatacji piersi reagują drażliwością, bywa że małymi rankami.

Brodawki można natłuszczać i smarować lanoliną, co zapobiegnie przykrym dolegliwościom. Wszystkie te niedogodności mijają w ciągu krótkiego czasu, a gdy mama i dziecko nauczą się już siebie znajdą najlepsze rozwiązania. Innym testem na to, czy karmienie odbywa się w sposób prawidłowy jest regularne wypróżnianie się dziecka (co najmniej raz na dobę u starszych dzieci, a początkowo znacznie częściej) i moczenie kilku pieluszek dziennie. Natomiast jeśli noworodek zaciska rączki w piąstki, cmoka podczas ssania, irytuje się i płacze, oznacza to, że należy zmienić ułożenie dziecka lub sposób podania brodawki.

0 komentarzy

Wyślij komentarz