Szczerze o połogu, czyli co powinnaś wiedzieć

lut 1, 2023 | porady | 0 komentarzy

Pierwsze sześć tygodni po pojawieniu się na świecie twojego dziecka to czas, w którym przede wszystkim powinnaś skupić się na sobie. I pomimo że może to brzmieć absurdalnie (przecież bobas staje się dla ciebie całym światem), to wiedz że twoje ciało przeszło naprawdę wiele, a regeneracja jest kluczowa abyś odzyskała pełnie sił zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. 

Połóg dzieli się na trzy etapy

  • Bezpośredni – pierwsza doba po porodzie, gdy organizm kobiety jest najbardziej wyczerpany i potrzebuje ciągłej opieki specjalistów;
  • Wczesny – bardzo kluczowy, ponieważ obejmuje czas, w którym mama przede wszystkim przystosowuje się do pełnienia nowej roli;
  • Późny – występuje (jak sama nazwa wskazuje) w późniejszych tygodniach po porodzie, gdy kobieta powoli odzyskuje siły;

Czego możesz się spodziewać i co może cię zaskoczyć podczas połogu?

Zacznijmy od… karmienia

Niezależnie od tego czy planujesz karmić piersią czy też nie, w ciągu pierwszych dni po porodzie nastąpi spadek poziomu progesteronu, czyli hormonu ciążowego, który odpowiada za aktywację hormonów produkujących mleko (prolaktyny) . Mówiąc prościej – w twoich piersiach zacznie pojawiać się pokarm. Od dwóch do sześciu dni po porodzie może nastąpić zbyt intensywny proces laktacji, który zazwyczaj skutkuje obrzękiem piersi. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem specjalistą (konsultantem laktacyjnym). Czy da się uniknąć obrzęku? Jasne, że tak. Musisz jednak systematycznie karmić bądź odciągać mleko. Przed karmieniem wypróbuj okłady rozgrzewające, które będą stymulować poprawny przepływ pokarmu. 

Uciążliwe bóle i krwawienie

Niestety, od nich również nie da się uciec. Bóle i skurcze macicy utrzymujące się do około trzech dni po porodzie są całkowicie normalne. I pomimo że nie należą one do najprzyjemniejszych (delikatnie mówiąc), to oznaczają że twoja macica w końcu wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Przez około 6 tygodni prawdopodobnie będziesz również krwawić. Po mniej więcej 10-ciu dniach plamienie powinno być nieco rzadsze i przybierać barwę żółto-białą. Jeśli tak się nie dzieje, również skonsultuj to ze swoim lekarzem. Pamiętaj, aby nie stosować tamponów, które zwiększają ryzyko infekcji. Bezpieczniejszą opcją zdecydowanie będą podpaski poporodowe. Zachowanie poprawnej higieny odgrywa kluczową rolę w tym okresie.

Dodatkowe kilogramy

Już w pierwszych dniach po porodzie zaczniesz tracić na wadze. Twoja macica zaczyna się skurczać oraz zmniejsza się ilość płynów i krwi w organizmie.
O przejściu na dietę (jeśli czujesz taką potrzebę) zacznij myśleć dopiero między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie możesz wprowadzić zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety (a nawet jest to zalecane). Nie spiesz się jednak z natychmiastowym  powrotem do poprzedniej sylwetki. Twoje ciało przeszło przez ogromny szok, więc to normalne, że teraz potrzebuje czasu, aby w pełni dojść do siebie. Na wszystko przyjdzie odpowiednia pora, a zdrowie jest ważniejsze od idealnej figury. 

Połóg to nie powód do wstydu

Uwierz, nie ma pytania którego ginekolog już nie słyszał i nie ma sytuacji, której nie widział. Wszystko, co podczas połogu wydaje ci się wstydliwe bądź krępujące tak naprawdę jest w pełni normalne. Porozmawiajmy więc o oddawaniu moczu, które ostrzegamy – początkowo może lekko szczypać. Jeśli nie jesteś w stanie się załatwić lub nie czujesz, gdy twój pęcherz jest pełny (dzieje się tak głównie po znieczuleniu zewnątrzoponowym) możliwe, że będziesz potrzebować cewnika. Nietrzymanie moczu i problem z zapanowaniem nad pęcherzem są naprawdę często spotykanym problemem, a zwłaszcza po porodach które trwały długo. Nadmierna potliwość to także typowy objaw połogowy. Dzieje się tak na wskutek zmian hormonalnych zachodzących w twoim organizmie. 

Huśtawki nastroju

Emocjonalne wzloty i upadki są nieodłączną częścią połogu. Jednego dnia będziesz najszczęśliwszą mamą na ziemi, a kolejnego nie będzie ci się chciało wstać z łóżka. Pierwsze tygodnie po urodzeniu malucha są trudne nie tylko fizycznie, ale również i emocjonalnie. Baby blues dotyka mnóstwo kobiet, a jeśli uczucie smutku, nadmiernego rozdrażnienia czy też przygnębienia nie mija po około dwóch tygodniach od porodu, to nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza – możliwe że cierpisz na depresję poporodową. Nie bój się również mówić o swoich uczuciach
i prosić o pomoc, bo naprawdę nikt nie będzie cię oceniał. 

Właśnie zostałaś mamą. Dzięki tobie na świecie pojawiła się mała istota, a to oznacza tylko jedno  – jesteś niesamowicie silna. Jakkolwiek ciężko ci teraz nie jest, wiedz że naprawdę będzie tylko lepiej. Połóg jest równocześnie ekscytującym jak i przytłaczającym czasem dla kobiety. I pomimo że twój świat obrócił się właśnie o 180 stopni, to nie pozwól aby zagubić w nim własną siebie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz