Wielki powrót, czyli o przywilejach mamy wracającej do pracy

wrz 27, 2022 | porady | 0 komentarzy

Powrót do pracy, to ogromne wyzwanie dla każdej mamy, niezależnie od tego czy twoje dziecko dopiero pojawiło się na świecie, czy gdy jest już starsze. Dotychczasowy tryb życia i podział obowiązków ulega całkowitej zmianie, a ty i twoja rodzina zostajecie poddani wielkiej próbie. Negatywne emocje pojawiające się w głowie, takie jak strach, poczucie winy, czy niepokój wcale temu nie pomagają. Nie zapominaj jednak, że wracając do pracy nie jesteś sama. Oprócz pomocy najbliższych (która jest niesamowicie cenna w tym okresie) możesz liczyć również na wsparcie ze strony prawnej. Polski kodeks przewiduje kilka udogodnień, z których może, a nawet powinna skorzystać każda mama. A więc jeśli martwisz się, że…

OSIEM GODZIN BEZ MOJEGO DZIECKA TO ZDECYDOWANIE ZA DŁUGO

Z jednej strony – marzysz o powrocie na swoje dawne stanowisko, a z drugiej – nie wyobrażasz sobie wizji spędzenia 8 godzin bez swojego bobasa? Nic dziwnego, rozłąki nigdy nie są łatwe, a zwłaszcza w początkowych latach macierzyństwa. Wiedz jednak, że istnieje możliwość obniżenia etatu do 7/8. Ten przywilej gwarantuje ci nie tylko więcej wolnego czasu, ale również ochronę przed zwolnieniem. Wymogiem jest co najmniej sześciomiesięczny staż pracy oraz wiek dziecka nie przekraczający 6 lat (co wiąże się
z tym, że z możliwości skrócenia etatu nie musisz skorzystać tuż po narodzinach dziecka). Oczywiście, są również minusy. Wraz z pomniejszeniem wymiaru godzin, zmniejsza się także kwota zarabianych przez ciebie pieniędzy. Zyskujesz jednak więcej czasu dla swojej pociechy, a przecież właśnie o to chodzi. Pamiętaj też, że twój pracodawca nie może odmówić ci przyjęcia wniosku o obniżenie etatu, a pracując w wymiarze 7/8 nadal przysługują ci dwie półgodzinne (lub czterdziesto-pięcio minutowe w przypadku bliźniąt) przerwy na karmienie.

W PILNEJ SYTUACJI BĘDĘ MUSIAŁA ZAOPIEKOWAĆ SIĘ DZIECKIEM

Życie potrafi być naprawdę nieprzewidywalne, a w szczególności jeśli jest się mamą. Gdy wrócisz do pracy, mogą wystąpić dni, w których opieka nad twoim bobasem uniemożliwi ci pojawienie się w pracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Otóż zarówno tobie, jak i twojemu partnerowi przysługują łącznie dwa dni (bądź 16 godzin) w ciągu całego roku kalendarzowego, które możecie wykorzystać na opiekę nad dzieckiem. Kompletnie nie istotne jest tutaj jak długo pracujecie, czy na jaką umowę zostaliście zatrudnieni. Znaczący jest jednak fakt, że dni te dzielą się między rodziców, a wiek dziecka aby skorzystać z tego typu przywileju, nie może przekroczyć 14 lat. Warto także dodać, że liczba dni do wykorzystania nie wzrasta wraz z ilością posiadanych dzieci – zawsze jest to 2 dni (bądź 16 godzin).

MOJE DZIECKO ZACHORUJE 

Wszyscy świetnie zdajemy sobie sprawę z tego jak szybko potrafią rozprzestrzeniać się choroby, a zwłaszcza wśród dzieci. W sytuacji, gdy twój szkrab ma problemy zdrowotne, niezależnie od tego jak bardzo są one poważne, wszystko inne, a w tym praca, przestaje mieć znaczenie. I oczywiście – nic w tym dziwnego, szczególnie że posiadasz prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego, który przysługuje przez 60 dni w roku kalendarzowym. No dobrze, ale czym tak naprawdę jest przysłowiowa opieka na dziecko? To nic innego jak zwolnienie lekarskie, które otrzymuje rodzic zajmujący się bobasem. Wobec tego, musisz oczywiście posiadać ubezpieczenie chorobowe. Wiedz jednak, że ta forma pomocy należy ci się nie tylko, gdy twoje dziecko jest chore. Z zasiłku opiekuńczego możesz skorzystać opiekując się dzieckiem zdrowym do lat 8 bądź chorym do lat 14. Na pewno zastanawiasz się jak wygląda wtedy kwestia wypłaty. Wysokość zasiłku opiekuńczego (80 % podstawy wymiaru zasiłku), obliczana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy.

NIE BĘDĘ MOGŁA UDAĆ SIĘ W DELEGACJE

Nadgodziny, praca nocną porą, czy wyjazdy służbowe to zmora wielu pracowników, a co dopiero mam. Pamiętaj jednak, że nikt niczego nie może ci narzucić. Jako rodzic, zarówno ty jak i twój partner, możecie odmówić oddania się w podróż służbową (jeśli wasze dziecko nie przekroczyło 4 roku życia). Z tego rodzaju przywileju możesz skorzystać będąc również w ciąży. Przymusowe wysłanie pracownika w delegacje bez jego zgody,
w wymienionych wyżej dwóch przypadkach, jest niezgodne z polskim prawem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nadgodzin oraz pracy późnymi godzinami. To ty masz prawo wybrać co dla ciebie i twojego dziecka będzie najlepsze.

To, że mamy są superbohaterkami, wie już każdy, ale czasami nawet herosi potrzebują pomocy. Powrót do pracy, to ogromna próba sił, niezależnie od tego jak długą miałaś przerwę. Dlatego nie bój się sięgać po pomocną dłoń i wykorzystuj przywileje, które ci przysługują. Pamiętaj także, aby nie wymagać od siebie za dużo i nie porównywać się do innych – każda z nas przechodzi proces powrotu do pracy w inny sposób i w różnym czasie. Wiara i wyrozumiałość dla samej siebie sprawią, że na pewno uda ci się połączyć macierzyństwo z rozwojem kariery.

0 komentarzy

Wyślij komentarz