Fizjoterapia uroginekologiczna – czyli jak sobie pomóc po ciąży.

sie 10, 2023 | porady | 0 komentarzy

Ciąża niesie za sobą wiele zmian w organizmie oraz ciele kobiety. Niektóre z nich są oczywiste
i spodziewane, inne potrafią nas mocno zaskoczyć. O ile większość mam dba o siebie oczekując
na narodziny dziecka, wiele zapomina aby zaopiekować się sobą w momencie, gdy bobas pojawi się na świecie. Natłok obowiązków, stres i ograniczony czas zdecydowanie temu nie sprzyjają, ale warto pamiętać, że zdrowa mama to szczęśliwy bobas. Dlaczego więc po porodzie warto udać się do terapeuty uroginekologicznego?

FIZJOTERAPIA UROGINEKOLGICZNA CZYLI…

Fizjoterapia uroginekologiczna jest jedną z mniej znanych (a najbardziej potrzebnych) dziedzin fizjoterapii, która skierowana jest do kobiet w różnym wieku. Zajmuje się problemami z pogranicza ginekologii oraz urologii skupiając się głównie na zaburzeniach występujących w obrębie miednicy
i znajdujących się przy niej mięśni. W trakcie ciąży oraz podczas porodu nasze ciała przechodzą przez naprawdę wiele – mięśnie są mocno rozciągane, a stawy napinane. Niektóre z tych zmian mogą nieodwracalnie wpłynąć na zdrowie oraz komfort naszego życia. Dlatego tak ważne jest, aby udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Niezależnie od tego czy rodziłaś naturalnie czy cesarskim cięciem – twoje ciało będzie potrzebować pomocy, aby w pełni wyzdrowieć.  

TYPOWE OBJAWY – CO MOŻE MNIE ZANIEPOKOIĆ?

Najczęściej występującą dysfunkcją po porodzie jest problem z nietrzymaniem moczu. Jest to bardzo powszechne schorzenie dotykające średnio jedną na trzy kobiety, które urodziły dziecko. Ryzyko nietrzymania moczu zwiększa się, gdy twój poród trwał długo oraz wystąpiły podczas niego komplikacje. 

Jeśli odczuwasz silny ból podczas aktywności seksualnej, bardzo możliwe że powód znajduje się po stronie miednicy oraz mięśni, które są zbyt słabe i/lub napięte. Ponadto, w przypadku cesarskiego cięcia, pozostała na twoim ciele blizna może dodatkowo je naciągać zwiększając przy tym ból.

Nawracające bóle dolnej części kręgosłupa to także znak, aby udać się do fizjoterapeuty. Zmiany
w obrębie miednicy zaczynają się już w ciąży. Około 37 tygodnia  następuje rozejście mięśni prostych brzucha. To dość proste – twoja miednica musi zrobić miejsce dla rosnącego płodu. I pomimo że jest to proces naturalny z punktu fizjologicznego, może on znacznie wpłynąć na stabilną postawę i przyczynić się do nieustannych bólów kręgosłupa. 

JAK POMOŻE MI FRIZJOTERAPIA?

Fizjoterapeuci uroginekologiczni przede wszystkim wykonują masaże oraz ćwiczenia relaksacyjne, które mają za zadanie rozluźnić napięte mięśnie i/lub wzmocnić rdzeń w kręgosłupie. Oczywiście, miednica jest złożoną częścią organizmu człowieka, a więc ciężko jest w szybkim czasie ją wyleczyć. Zazwyczaj kobiety potrzebują wypróbować wielu technik leczenia, aby odnaleźć tą, która najbardziej im pomoże. Głównym celem fizjoterapii jest złagodzenie występujących u ciebie objawów tak, abyś mogła w pełni normalnie funkcjonować i wrócić do codziennych obowiązków. W zależności od potrzeb, twój fizjoterapeuta nauczy cię ćwiczeń, które będziesz mogła sama wykonywać w domu. Mogą to być techniki relaksacyjne, pomagające w utrzymaniu poprawnej postawy, a czasem nawet oddechowe. Ważne jest jednak, aby je odpowiednio dostosować do tego, czego naprawdę potrzebujesz – źle dobrane ćwiczenia mogą tylko pogorszyć twój stan. 

PIERWSZA WIZYTA – CZEGO MAM SIĘ SPODZIEWAĆ?

Dla wielu kobiet początki fizjoterapii uroginekologicznej mogą być wstydliwe i stresujące. Pierwsze spotkanie przypomina trochę tradycyjną wizytę u ginekologa (z tym że bez użycia wziernika). Badanie polega na wywieraniu nacisku na poszczególne grupy mięśniowe – tak, aby móc dokładnie zlokalizować miejsce i powód bólu. Oprócz tego, terapeuta sprawdzi też twoją posturę, siłę mięśni i ogólną sprawność fizyczną. Dzięki temu będzie można zaplanować podjęcie dalszych kroków, które pomogą ci pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. 

Pamiętaj, że nieustanne odczuwanie bólu nie jest czymś normalnym, a wczesne podjęcie leczenia jest kluczowe. Nie pozwól, aby poczucie wstydu i zakłopotania powstrzymało cię od szukania pomocy
i wsparcia. Problemy z macicą oraz mięśniami wokół niej są naprawdę często spotykane wśród kobiet w różnym wieku i tak jak inne choroby – wymagają leczenia. Jako świeżo upieczona mama zasługujesz na pełny komfort życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz